Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj >> Aktuality >> Nové údaje o výskytu vlka v jižní části Kokořínska

Nové údaje o výskytu vlka v jižní části Kokořínska

Nové údaje o výskytu vlka v jižní části Kokořínska

23.3.2018

Uvítáme další informace o jeho pohybu.

Tento týden získala AOPK ČR, Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj velmi cenné údaje o pozorování vlka u Březinky a v okolí Chodče v jižní části CHKO, kde nebyl vlk dosud zdokumentován. Jde pravděpodobně o jedno zvíře, které se podařilo vyfotografovat minimálně dvakrát v uplynulých třech dnech.

Veřejností hlášená pozorování jsou velmi cenná, pomáhají zmapovat výskyt a chování této šelmy na území CHKO. Vyzýváme proto návštěvníky i místní obyvatele, aby, pokud měli to štětí a vlka v CHKO zahlédli, nás o jeho výskytu informovali na email kokorin@nature.cz. Na tuto adresu je možno zaslat i případné fotografie.

Vlk v jižní části CHKO byl vyfotografován z auta. Takové chování není u divoce žijících zvířat, tedy i vlků, ničím výjimečným. Mají strach z člověka, ale nespojují si jej s traktory, auty a stroji vůbec. Podobně se chovají i další volně žijící zvířata, třeba srnci.

Genetické analýzy  potvrdily, že vlčí smečka žijící v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj je příbuzná s vlky ze Saské Lužice. V Německu se vlci objevili poprvé kolem roku 2000 a za tu dobu byli již také mnohokrát spatřeni z nákladních vozidel nebo aut. Vlk ke svému životu nepotřebuje hluboké lesy, ale přizpůsobí se i životu v hospodářské krajině osídlené lidmi. Důležitý je pro něj dostatek potravy a klid. Vlci pak mohou přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jejich teritorium na ně často bezprostředně navazuje.

Vlci jsou divoce žijící zvířata. Proto prosíme, zachovávejte odstup a v žádném případě se je nepokoušejte krmit. Vlci by si na takové chování mohli navyknout.

Více o vlcích a jejich životě najdete na www.navratvlku.cz

Brezinka 21.3 (3)

Foto: Martina Skočdopolová

Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt