Odbahnění Robečského potoka

Odbahnění Robečského potoka

24.3.2021

Právě proběhlo odbahnění 240 metrů dlouhého úseku Robečského potoka u vtoku do Máchova jezera v bezprostřední blízkosti města Doksy.

Koryto bylo od minulého pročištění silně zaneseno zejména organickými sedimenty a kmeny padlých stromů. Během podzimu se na překážkách zachycovalo opadané plující listí, odpadky a další spláví, které způsobovalo stoupání hladiny potoka až k přilehlým nemovitostem. Díky aktuálně provedenému pročištění může voda do Máchova jezera opět bez překážek proudit a nenese s sebou nadbytek živin, který by v něm zhoršoval kvalitu vody.

Robečský potok pramení jižně od obce Okna. Svou vodou napájí rybníky Velká Pateřinka, Poselský rybník a na okraji Doks rybník Čepelský. Protéká městem a následně sytí vodou i Máchovo jezero. Poté protéká podmáčenou oblastí v okolí Jestřebí a od západu významně přispívá vodou do Novozámeckého rybníka, který je národní přírodní rezervací a představuje domov i významnou zastávku pro mnoho druhů ptactva. Později protéká zaříznutým údolím národní přírodní památky Peklo a jihovýchodně od České Lípy se vlévá do Ploučnice. Bez nadsázky lze tedy říci, že právě Robečský potok je zde tou významnou stužkou spoluutvářející zdejší kraj.

bagrOdbahnění Robečského potoka u vtoku do Máchova jezera (Foto: M. Fořt)

bagr u Robečského potokaOdbahnění Robečského potoka u vtoku do Máchova jezera (Foto: M. Fořt)

 

Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt