Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj >> Aktuality >> Potvrzeno: mrtvé zvíře v Máchově kraji byl skutečně vlk

Potvrzeno: mrtvé zvíře v Máchově kraji byl skutečně vlk

Potvrzeno: mrtvé zvíře v Máchově kraji byl skutečně vlk

23.10.2015

Potvrdila to genetická analýza, kterou pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR provedli odborníci z České zemědělské univerzity a Přírodovědecké fakulty UK.

Příčina smrti se zjišťuje, výsledky by měly být k dispozici do konce měsíce.

„Testy jednoznačně potvrdily, že se jedná o samici vlka. Vědci se nyní pokoušejí zjistit, jaké jsou její příbuzenské vztahy ke smečce, která se v loňském roce v Máchově kraji objevila. Zkoumání není jednoduché, protože vzorky, například svalovina, byly již poškozené postupujícím rozkladem,“ vysvětluje Ladislav Pořízek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  Ten také informoval Policii ČR o tom, že se skutečně jedná o vlka. Vlk totiž patří mezi kriticky ohrožené živočichy.  

Zdejší vlky poprvé zachytily fotopasti v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala v loňském roce. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice,  se zde narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech. 

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt