Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj >> Aktuality >> První letošní monitoring vlků v Máchově kraji.

První letošní monitoring vlků v Máchově kraji.

První letošní monitoring vlků v Máchově kraji.

9.1.2017

Lednové stopování potvrdilo výskyt minimálně 7 vlků.

Ihned poté, co se objevila první souvislá sněhová vrstva, v úterý 3.1.2017, se vydali pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj na průzkum severní části CHKO, aby zjistili, jak to vypadá s aktuálním výskytem vlků v jejich domovském revíru. Do terénu vyrazilo 10 účastníků, kteří prošli cca 60 km rozdělených do 10 tras v různých částech Máchova kraje. Ačkoliv ranní sněžení trochu narušilo bezproblémové stopování, podařilo se najít některé stopy ještě dobře determinovatelné. Kromě stop veverek, kun, prasat, srnců, jelenů, daňků, lišek a zajíců se podařilo najít i stopy vlčí. Ty byly nalezeny na 6 místech, počty se však daly odhadnout jen těžko, protože vlci jdoucí v zástupu často došlapují do stop toho prvního a jen tu a tam se stopní dráha rozdělí do samostatných stop. Mnohdy tak nebyl zřejmý počet jedinců v jedné stopní dráze nebo nebylo možné zjistit, zda několik nalezených stopních drah na více místech nezanechala během jedné noci stejná skupina vlků. Podle rozbíhajících a sbíhajících se stopních drah byl minimální počet vlků odhadnut na 7. Hlavní smečku tvořilo pravděpodobně 5 vlků. Pohybovali se především v oblasti svého nejčastějšího výskytu, kde jsou také nainstalované fotopasti, které ke konci minulého roku zachycovaly jen jednotlivé kusy.

Mezi nejzajímavější nálezy patřila stopa, v níž se objevovala krev, pravděpodobně po drobnějším poranění tlapy. Šlo o vlka, který se pohyboval mimo hlavní smečku a část cesty jej doprovázel ještě další jedinec, který se vzápětí vydal jiným směrem.

Vlci se tedy v severní části CHKO Kokořínsko – Máchův kraj přes zimu stále zdržují.

 stopa                    Stopa, ve které známky krve naznačují zranění zvířete.

 

Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt