Račí rejdy na Kokořínsku

Račí rejdy na Kokořínsku

1.11.2021

Liběchovka i Pšovka nám obě v letošním roce připravily stran raků velká překvapení. Jedno velmi potěšující a druhé bohužel značně znepokojující.

Zjištění z Liběchovky je velmi pozitivní - říčka ožila poměrně hojným výskytem raků říčních. Z Pšovky však máme podstatně nepříjemnější zprávu. Invazní raci pruhovaní se rozšířili dále proti toku říčky nad rybník Harasov, dostali se do kontaktu s populací raka říčního a s největší pravděpodobností sem zavlekli račí mor. Tam, kde dříve žilo mnoho raků říčních, jsme nepotkali ani jednoho.

Račí mor je houbové onemocnění a velmi snadno se přenáší sporami. Je tedy potřeba mít se na pozoru a nepřenášet na jiná místa vodu, živočichy, rostliny ani nástroje či obuv, která přišla do styku s vodou v Pšovce od Lhotky u Mělníka po úsek nad Harasovem. Nástroje či obuv je nutné důkladně v teple vysušit či desinfikovat (např. roztokem Sava), než s nimi vyrazíme na jiná místa.

Pracovníci AOPk ČR nyní plánují prozkoumat tok Pšovky ve vyšších partiích, aby zjistili, kde se rak říční ještě zachoval. Při průzkumu budou samozřejmě postupovat po proudu říčky, aby při případné kontaminaci náčiní a oděvu během průzkumu nerozšířili račí mor na dosud nedotčené lokality.

Více se o racích a račím moru dozvíte zde: https://storymaps.arcgis.com/stories/32f61b6ccf1f4945b3f89dc9b0bf5509

rak říční

Rak říční z Liběchovky – modré zbarvení raka je dáno chybějícím pigmentem, jedná se tedy o obdobu albinismu (Foto: L. Beran)

rak pruhovaný

Rak pruhovaný (Foto: L. Beran)

 

Regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt